Východní pobřeží USA 08

Zápisky z Ameriky (8): Cesta z Floridy do Washingtonu

Jak pokračovala cesta z Floridy

Při cestě z Floridy jsme navštívili jednu z populárních pláží v Americe, Daytona Beach, která je pravým rájem motoristů. Za pět dolarů můžete vjet s autem přímo k moři a zůstat zde celý den. Pláž je v místě maximálního přílivu uježděná a zcela rovná. Kvalita ?vozovky? je lepší než u dobrých asfaltů. Maximální rychlost na pláži je ale deset mil za hodinu, takže zapomeňte na závodění. Přitom závody se tu dříve skutečně konaly a na pláži padl v polovině třicátých let dokonce rychlostní rekord. Ježdění aut bohužel zvedá jemný písek, takže je vhodné co nejvíce věcí ponechat v autě. Oceán byl velmi studený, a to i při teplotách vzduchu okolo pětatřicítky.

vychod08d

Na Daytona Beach je možné dojet autem

Na páži jsem konečně pochopil, proč si Američané kupují trucky (pickupy). Zastaví na pláži, shodí zadní víko a z nákladového prostoru je prima místo pro slunění; není nutné nosit deku a sedat na pláž. Na pláži se rovněž objevovala vytuněná auta s hlasitou muzikou, s nimiž opálení mladíci ?lovili? opálené mladice. A skutečně to zabíralo ? mladíci jakoby náhodou parkovali vedle aut s mladými dívkami a už byla ruka v rukávě (nebo něco jiného v něčem jiném). Mimochodem, na pláži jsem potkal nejvíce hubených lidí za celý svůj pobyt v Americe. Běžní Američané, které jsem potkával ve městech a na vesnicích, jsou totiž skutečně hodně při těle.

Mlha, déšť, mlha

Cesta pokračovala směrem na sever, resp. severozápad ? z pobřeží jsme se jeli přes Georgii a Jižní Karolínu do Severní Karolíny, kde se nachází začátek Apačského pohoří nazývaný Great Smoky Mountain. Zatímco v Česku bylo hrozné sucho, tady neustále pršelo, stejně jako na Floridě. Naštěstí v horách (okolo dvou až tří tisíc stop) nebylo takové horko, takže počasí bylo celkem snesitelné. Z Great Smoky Mountains vede silnice dlouhá 460 mil přes celé Apalačské pohoří až do Virginie, která se nazývá Blue Ridge Parkway. Projíždí nádhernou přírodou a jsou z ní překrásné pohledy do údolí a na zalesněné hory. Nejvyšší hora má výšku sice pouhých šest a půl tisíc stop, ale to nic nemění na tom, že pohoří je skutečným klenotem. Jde o divokou přírodu stejně jako v horním Michiganu, takže pokud máte rádi přírodu, nesmíte tuto cestu minout.

Na severu se Blue Ridge Parkway mění v Skyline Drive, silnici, která vede horami Blue Ridge Mountains vedle údolí Shenandoah Valley. Tento park byl vyhlášen za národní a cesta je placená ? 10 dolarů na sedm dní (resp. placen je vstup do parku). Silnice je dlouhá něco málo přes sto mil a jsou z ní skutečně nádherné výhledy do údolí (tedy pokud není mlha). V okolí je komplex mnoha krápníkových jeskyní, záleží jen na vás, které si vyberete ? doporučuji Luray Caverns nebo Shenandoah Caverns, něco takového se v Evropě jen tak nevidí (Macocha může tiše závidět). Na projetí Blueridge Parkway a Skyline Drive počítejte se zhruba čtyřmi dny, když to vezmete z rychlíku, až týden, když si to chcete skutečně užít a podívat se na přírodní úkazy jako Chimney Rocks, Blowing Rock, Natural Bridge, různé vodopády či indiánskou vesnici v Cherokee.

vychod08a
vychod08b
vychod08c


Pohoří je často zahalené do mlhy — Silnice se vine po hřebenech — Na mnoha místech je parkoviště s výhledem

Obě silnice jsou velmi kvalitní, takže na nich lze jezdit poměrně rychle. Je ale na nich omezení rychlosti, na BRP 45 mil v hodině a na Skyline Drive 35 mil v hodině, což snižuje riziko nehod ve velmi členitém terénu. Kromě toho zde nejezdí komerční auta jako náklaďáky či dodávky, skutečně se sem vydávají jen turisté. Cesta je proto příjemná, nemusíte nikoho předjíždět a navíc je tu každou chvíli místo označované jako Gap, což je buď parkoviště určené k odpočinku, pohledům do údolí nebo jako výchozí stanoviště pro horské túry. Aut je tu celkem málo, takže jízda je plynulá a ničím nerušená. Je rovněž vhodné dávat pozor na zvěř, která občas zvědavě nakukuje z lesa nebo přebíhá silnici.

Petr Broža