Východní pobřeží USA 09

Zápisky z Ameriky (9): Washington, metro = pohodlný způsob cestování

Washington – jen muzea stojí za to

Z konce Skyline Drive je to jen několik desítek mil do Washingtonu, D.C. Na prohlédnutí města vám bude bohatě stačit půl dne, stačí se projít po National Mallu (centrální parčík) od Lincolnova památníku, přes Washingtonův obelisk (nejvyšší kamenná stavba na světě), Bílý dům až po Kapitol, sídlo senátu a kongresu. Okolo se nachází desítka muzeí, která jsou zdarma ? dotuje je totiž nadace. Právě tato muzea jsou na D.C. to nejlepší, zejména muzeum letectví a kosmonautiky a přírodovědné muzem. Je tu ale dost lidí, takže občas bývá problém dostat se k zajímavých expozicím. U vstupu se připravte na důkladnou kontrolu všeho, co máte u sebe, což je ale běžné ve všech muzeích. Nemá moc smysl chodit k Pentagonu, který je hned za řekou, protože známý tvar budovy je vidět pouze ze vzduchu, když stojíte u něj, uvidíte jen další z mnoha obrovských betonových budov.

vychod09a
vychod09b
vychod09c

Washington: Bílý dům, Kapitol a National Mall (má dvě míle, takže se z jendoho konce na
druhý docela projdete)

Z Washingtonu následovala cesta přes Philadelphii zpět do New Yorku ? oblast je hustě obydlená, takže zde jezdí hodně aut. Omezení na intertstate je 65 mil v hodině, v okolí měst mohou vznikat zácpy. Cesta je z části placená, za přejezd do NYC jsme zaplatili, pokud si dobře vzpomínám, deset dolarů. Při přejezdu na Manhattan je dobré využít Holland Tunel, který byl zdarma, na rozdíl od Lincolnova tunelu. V New Yorku, který byl onoho úterního rána skutečně přeplněn, jsme pak jen vrátili auto a odjeli metrem na letiště (cesta trvá asi hodinu a půl, nicméně stojí dva dolary na osobu, za taxi zaplatíte okolo čtyřiceti).

vychod09d

Na mnohých cestách se platí clo, občas se platí i za tunely a mosty.
Většinou jsou zde výběrčí, jednou jsme ale také museli hodit padesát centů do sběrného koše.

Metro – rychlý způsob cestování

Metro je v New Yorku stejně jako ve Washingtonu nebo Chicagu klimatizované, mimo vlaky je však velké vedro. Ve Washingtonu i Chicagu bylo v ?jeskynním? systému chladněji. Přechody ze zimy do horka nejsou právě příjemné. Metro se nám v New Yorku zdálo na první pohled velmi chaotické a neutěšené, po několika dnech jsme se ale bez problému orientovali; určitě si pořiďte mapku, stanice se u různých linek jmenují stejně a bez mapy se můžete docela rychle ztratit. Např. známá ?žehlička? se nachází u zastávky 23rd Street ? jenže těch je tu celkem pět, každá na jiné trase metra. Stejně tak jsou na tom i další zastávky jako 34th Street nebo 42nd Street, kde se nachází Time Square. U zastávek se proto uvádí také Avenue, u níž je daná zastávka umístěna.

Cena za jednu jízdu je dva dolary, pokud hodláte jezdit více, kupte si celodenní jízdenku za sedm babek, vyplatí se to. Karty se kupují v automatech, platit lze i kreditkou. Karty jsou magnetické a lze je dobíjet ? před vstupem do metra projedete kartou čtečkou, z níž se odečte patřičná částka. Každý vchod do metra je hlídaný, což mi přidávalo v místech jako Bronx na klidu. V Chicagu stála jedna jízda dolar padesát, ve Washingtonu se pak platí dle ujeté vzdálenosti; celodenní jízdenka za šest dolarů se určitě vyplatí.

Podstatně upravenější a méně chaotické metro bylo ve Washingtonu. Je zde daleko méně linek a stanice jsou upravené a čisté, takže orientace je daleko jednodušší. U každého nástupiště je navíc displej, který ukazuje, za jak dlouho pojede jaká linka a kolik bude mít vagónů. V metru jsme se zorientovali skutečně za pár minut. Metro v Chicagu pak přípomínalo spíše New York, jen zde nebylo tolik linek.

vychod09e

Metro ve Washingtonu: čisté, hezké a přehledné

Petr Broža