Západní pobřeží USA 02

Zápisky z Ameriky (12): Kempování, počasí v SF a v poušti

Kemp za dvacet

Pokud nechcete bydlet pouze v motelech a přivezli jste si do USA stany a spacáky, na bydlení docela ušetříte. Kempy stojí v průměru pět až třicet dolarů, v národních a státních parcích deset až patnáct, soukromé mimo parky pak okolo dvaceti až třiceti. Např. KOA, jedna z největších společností provozující kempy po celé Americe, chtěla za noc u parku Yosemite 28 dolarů a deset dalších za druhý stan. Noc tak vyšla na zhruba tolik, co motel v levných oblastech; byl zde ale bazén a lokalita blízko parku. Na druhou stranu hotely byly v této lokaci podstatně dražší. Soukromý kemp u parku Zion, který nabízí v ceně i sprchy, stál sice jen 27 dolarů, zato byli všichni namačkáni jeden na druhého, stany stály de facto těsně vedle sebe. Zkrátka je dobré si místo na stanování nejprve obhlédnout, než si kemp skutečně zaplatíte.

zapad02a
zapad02b

Kempy jsou různé: vlevo je hlava na hlavě, vpravo má každý dost místa

Poznámka: Nejhezčí kempování je v národních parcích, pěkně mezi stromy s dostatkem místa, ovšem nikdy nemáte jistotu, že bude volno (většinu kempů nelze rezervovat). Naopak máte jistotu, že pokud přijedete později odpoledne, už bude plno. Jen se připravte na to, že kempy většinou nemají sprchy a někdy ani elektřinu na toaletách, takže nebylo možné uvařit vodu v konvici.

Budete-li si rezervovat hotel nebo kemp po telefonu, můžete využít telefon buď v předchozím hotelu (lokální hovory jsou zpravidla zdarma) nebo recepci kempu, případně telefon v návštěvnických centrech. Zde se obvykle platí 25 nebo 50 centů za lokální hovor bez ohledu na délku. Při telefonické rezervaci bude asistent/ka chtít obvyklé údaje jako jméno, bydliště, e-mailovou adresu, číslo kredity atd. Je to docela vtipné, když musíte hláskovat názvy českých vesnic či číst 16místné číslo karty. Mějte po ruce také tužku a papír, abyste si mohli zapsat číslo rezervace. Hovor běžně trvá několik minut, proto není vhodné volat z mobilu, docela se to prodraží.

A ještě něco: budete-li spát v parcích Yosemite, Sequioa či Yellowstone, dejte si pozor na medvědy. Zejména v Yoosemitu rádi chodí do kempů a hledají jídlo. To je nutné zavřít do speciálních boxů společně se vším, co nějak vodí (kosmetika, špinavé nádobí…). Pokud jsou v kempu boxy, není povoleno nechávat jídlo v autě, rangeři varují, že se medvěd umí do auta celkem bez problému dostat. V Yellowstonu bedny chyběly, tam zase radili vše zavřít do auta nebo pověsit alespoň tři metry nad zem a metr a půl daleko od kmene stromu.

zapad02c

Yposemite: bedna na jídlo proti medvědům

Počasí: teplo, teplo, teplo

Západ USA je kromě severu a výše položených oblastní de facto poušť; není tu ale písek jako v Sahaře, jednotlivé pouště se od sebe poměrně výrazně liší. Např. největší poušť Mohave pokrývá velkou část jižní Kalifornie a na jejím území najdete jukové háje, kaktusy, hory, či roviny pokryté malými suchými keříky. Z této definice by se dalo očekávat, že zde bude suché a horké klima. Předpovědi počasí pro města v této oblasti (Salt Lake City, Phoenix, Las Vegas) ukazovaly obvykle teploty mezi 32-38 st.; zdálo se tedy, že celý čas strávíme v tričku a v kraťasech a žádné další oblečení nebude potřeba.

Hned na začátku nás proto překvapilo San Francisco. Zataženo, mlhy, teploty okolo 20 st. Místo triček a sandálů pěkně kalhoty, košile a boty. Přes noc pršelo, přes den se sice občas rozjasnilo, ale všudypřítomné nízké mlhy od oceánu nemizely. Za celé dva dny našeho pobytu jsme např. neviděli celý most Golden Gate. Ovšem po odjezdu ze SF se počasí ukázalo v celé své kráse: teploty přes 40 st., horko, suchý vítr. V národních parcích Yosemite, Kings Canyon a Sequioa byly snesitelné teploty jen ve výše položených oblastech, v údolích panovala pro Evropana nesnesitelná horka. Časté výlety do pohoří Sierra Nevada (jejíž součástí všechny zmíněné parky jsou) tak měly za následek velké výkyvy v teplotách, od 20 do 41 st. (samozřejmě ve stínu). Na to je nutné si zvyknout, stejně jako na přechody mezi horkem a klimatizací vychlazeným automobilem.

zapad02d
zapad02e

V San Franciscu jsou mlhy na denní pořádku, málokdy je Golden Gate vidět celý — Na vyhlídce u moře silně foukalo, udržet v ruce kameru byl problém

Po poměrně ?studeném? parku Sequioa, který se nachází zhruba ve dvou tisících metrech, byl následný přejezd do Údolí smrti doslova šok. Teplota v návštěvnickém centru dosáhla 48 st. a rozhodně to nebyl rekord; ten nastal v roce 1913, kdy v byla v údolí naměřena teplota 54 st.; Údolí smrti je nejteplejší místo na západní polokouli a byla zde údajně naměřena nejvyšší teplota na světě vůbec. Rozhodně nás nemohlo překvapit, že v Las Vegas je podobné vedro, běžně okolo 40 st., ani v noci teplota příliš neklesala. Následný přejezd ke Grand Canyonu byl proto příjemný, protože se nachází zhruba ve výšce dvou kilometrů, což v řeči zdejší přírody znamená teploty okolo třícítek a hlavně změnu vegetace ? stromy, zejména borovice. V noci je zde velmi příjemně, jako u nás v Česku.

zapad02f
zapad02g
zapad02h

Nechutná horka: Údolí smrti a Las Vegas — Ani v yosemitském údolí není právě příjemně, teploty se blíží k čtyřicítkám

Petr Broža