Západní pobřeží USA 03

Zápisky z Ameriky (13): Počasí v Utahu a Yellowstonu, bouřky v poušti, pobřeží

Počasí v Utahu bylo poměrně stálé; ráno hezky, večer se zatáhlo a začalo pršet. To se opakovalo několik nocí, následovala jedna bez deště. V parku Zion nás překvapil silný vítr, v němž nebylo možné postavit stany. Sousedům se jejich již postavené bortily jako domino ? velké a nevypnuté stany ani nemohly dopadnout jinak. Po této zkušenosti jsme naše stany doslova přibyli k zemi. Druhá noc byla jasná a teplejší; díky tomu, že byl kemp v údolí kaňonu, východ a západ slunce nastával zhruba o hodinu a půl hodiny dříve než na rovině. Díky tomu byl ráno v kempu příjemný chládek (relativně). Doslova zima na nás ale čekala v Yellowstonu (přes dva tisíce metrů nad mořem, severní stát Wyoming). Přes den příjemné třicítky, v noci teplota klesající k nule. Teplý spacák a oblečení podmínkou; výjimkou nebyli táborníci s péřovými bundami.

zapad03a
zapad03b

Monument Valley a Arches: horko, horko, horko

zapad03c
zapad03d

Yellowstone: přes den pohoda, v noci zima

Bouřky v poušti?

To, že ani v poušti se nemůžete spolehnout na pěkné ? rozuměj slunné a horké ? počasí, dokazuje naše druhá návštěva Las Vegas. Už v Utahu kousek od parku Zion se pořádně zatáhlo a schylovalo se k bouřce; to by nebylo nic překvapivého, protože spodní část Utahu nás deštěm doprovázela dříve už dříve. Bouřková oblačnost však setrvala i nad hranicí a s Arizonou (přes její rožek vede interstate 15 do Las Vegas), kde se strhla skutečná průtrž mračen podobná té, které jsme zažili na Floridě. V Nevadě zůstalo částečně zataženo, ale nepršelo. V Las Vegas nás ale kolem desáté večerrzastihla další průtrž, která nás zahnala do kasina. Naštěstí poté, co jsme stihli shlédnout ?hudební? vodotrysky před Belagiem (viz další díly seriálu).

Další bouřky nás zastihly nad Mohave Desert, kde spadlo snad tolik srážek, co průměrně za rok. Bouřky v poušti nejsou vůbec příjemné, protože silnice vedou širokými údolími mezi horskými masivy, takže vítr se nemá o co ?zarazit? a pere to do auta plnou silou. Často se také víří písek, takže pokud jen fouká a neprší, není téměř nic vidět. Síla bouřek, kterými jsme projížděli, byla skutečně extrémní. Silnice bohužel nemají žádné odtokové kanálky po okrají, takže veškerá voda se drží na nich a vytváří velmi vysoký film. V několika okamžicích byla bouře tak prudká, že přes padající vodu nebylo takřka vidět, navíc začaly padat poměrně velké kroupy. Nebylo nám právě dvakrát dobře.

zapad03e

zapad03f

zapad03g

Mohave: schyluje se k bouřce — Obrovské kaluže a nánosy na silnici — Naše auto bylo ještě před chvíli čisté

Vzhledem k tomu, že voda neměla kam odtékat, tvořily se v propadlých místech obrovské louže. Kvůli nim bylo naše včera čerstvě umyté auto opět špinavé, přes boční okna nebylo takřka vidět. Do těchto louží voda z pouště splavuje písek, kameny a větve, takže opatrný průjezd je více než doporučen, zejména autům s nízkým podvozkem, jako bylo to naše. Líbilo se nám však, že byla zaplavená místa okamžitě označena; hned jsme si vzpomněli na české silničáře? Kvůli špatnému počasí jsme museli vynechat národní park Josua Tree, naštěstí jsme si jukovníků užili dost v Mohavské rezervaci. Závěr? I v poušti vás může překvapit potopa.

U oceánu je příjemně

Cesta na jih do San Diega nepřinesla žádná překvapení. Po skončení bouřek nastalo běžné kontinentální počasí s teplotami pohybujícími se okolo 35 st. Jak jsme se blížili k pobřeží, ochlazovalo se a vzduch se stal vlhčím; zkrátka typické přímořské počasí. Přes den okolo 22-27 st., v noci poměrně chladno (studený vítr od moře). Na oblačnost s nepatrnou hrozbou přeháněk. Objevil se také všudypřítomný opar, který nechyběl ani v San Franciscu. V Los Angeles se pak přidal k oparu i smog; není divu, tolik aut na jednom místě se musí někde projevit. Počasí bylo o něco teplejší a přívětivější než v San Franciscu, ale nijak extrémní rozdíl to nebyl; i ty mlhy se při cestě do Los Angeles nakonec objevily. Cesta po pobřeží do San Francisca nás nemohla překvapit ? docela zima (20 st., i méně) a všudypřítomné nízké mlhy, kvůli kterým nebylo někdy téměř vidět na oceán. Jakákoliv zajížďka do vnitrozemí zvedla teploty na ?příjemných? 35-40 st.

zapad03h
zapad03ch

U pobřeží Pacifiku a v pobřežních městech (na obrázku Beverly Hills) je příjemně a fouká chladný vánek

Shrnuto a podtrženo: Čím více jste u pobřeží, tím větší máte šanci, že budete mít příjemné počasí. Jakmile se vzdálíte na nějakých deset mil do vnitrozemí, vzroste teplota až ke čtyřicítkám, v některých oblastech dokonce i výše. Teplota se rovněž mění s nadmořskou výškou, už v patnácti stech metrech se to dá vydržet, dva tisíce metrů je záruka poměrně slušného počasí pod třicet stupňů ve stínu. Pozor si ale dejte u moře (zejména na kopcích u San Francisca), kde obvykle velmi silně fouká studený vítr. V povinné výbavě při návštěvě pobřeží by neměly chybět dlouhé kalhoty a větrovka.

Petr Broža