Práce kina

Úklidy kina

Jako další typická práce zejména nelegálů jsou multikina. Jedná se o úklid více sálových kin. Je to práce dělaná úkolově, tudíž nejste placen za odpracované hodiny, ale od úkolu. Pokud je člověk šikovný a má dobré kino, je to možná lepší práce než na supermarketech. Dělá se každý den, práce začíná brzy ráno, a končí zpravidla dopoledne. To kdy začnete závisí na Vás, dokončení vašeho úklidu je omezeno šéfem kina, zpravidla na maximálně 2 hodiny před vysíláním prvního filmu, to je 10:00-11:00 hodina. Na kinech se většinou pracuje ve skupinách až do 6 lidí. Práce je rozdělena tak, že se každý specializuje na určitou část. Dle počtu sálů a obsazenosti kina zhruba to lze odhadnout asi do 8 sálů jeden člověk, do 12 sálů dva, do 15 sálů tři, do 20 sálů čtyři až pět, do 25 sálů pět až šest.

Odhadnout počet lidí dle počtu sálů je ošemetná věc, čím více sálů, čím je více kino nové, když je v horší oblasti vzhledem k většímu množství černošského obyvatelstva, tím objem práce narůstá geometrickou řadou. To znamená pokud je na 7-sálovém kině práce na 4 hodiny na 14-sálovém v té samé lokalitě je to na 16 hodin. Zpravidla jsou lepší dvě malá než jedno velké, ale vždycky to záleží individuálně. Za některé značně špatná kina (z pohledu množství práce) si můžou lidi sami.

Zde Vám popíši malý praktický příklad. Je 25-sálové kino a pracuje na něm 6 lidí, každý z nich dostává 1600 dolarů měsíčně, to znamená 9600 dolarů za celé kino. Jednoho dne odejde jeden člověk a ostatní, aby měli větší peníze nabídnou svému šéfovi, že jeho práci zastanou na oplátku za zvýšení platu. Šéf je samozřejmě rád, že nemusí nikoho shánět jako náhradu a souhlasí. Logické by bylo, že zbytek lidí si rozdělí peníze za toho kdo odešel v našem případě 1600 děleno 5. To se děje velice výjimečně, většinou se rozděluje polovina platu. V našem přikladu je to 800 dolarů, rozděleno mezi 5 (800 děleno 5) je pro každého 160 dolarů navíc. Nyní každý bere 1760 dolarů. Po určité době se opakuje situace znovu a další člověk odchází. Jeho výplatu si rozdělují mezi čtyřmi (polovina z 1760 je 880 rozdělená mezi čtyři je pro každého navíc 220 dolarů). Každý nyní bere 1760 plus 220 je 1980 dolaru. To se znova opakuje a nyní dělají na kině 3, což je pracovně na hranice únosnosti, ale naše příkladová partička je velmi pracovitá, při horších dnech prostě nestíhá ? to potom dohání v lehčích dnech.

Nyní každý bere 2640 dolarů což jsou velmi slušné peníze. Potom odejde i třetí za kterého se musí sehnat náhrada. Buď je to nováček nebo někdo kdo začínal na základních 1400 dolarech a jede si polepšit někam dál ? tomu samozřejmě slíbí toto kino za 1600 s tím pokud bude dobrý tak i 1700. Při tom množství práce asi každému novému se musí zatočit hlava, ale pokud se chytne, dělá do aleluja, ale má svých 1600 nebo 1700 dolarů. Pokud po čase odejde i ten druhý a první, a za ně nastoupí nový lidi za 1600,1700 či 1800 dolarů, sami si zkuste spočítat jaký je to zisk pro šéfa, který vás vyplácí – 9600 ku 5100 (1700 na jednoho), to je pro něj 4500 úspora. Prostě si Češi a Slováci kazí normy! Od kina má každá parta klíče, není tedy závislá na nikom. Zde je příklad práce 8-sálového kina pro jednoho (aby byly použity všechny druhy činností).

02:00
vstane se a jde snídat, člověk se oblékne do pracovního (podle počasí většinou bermudy, tričko a kecky).

02:30
Odjezd od apartmánu (odjezd dle vzdálenosti).

03:00
Nástup do práce, popřípadě odkódování alarmu a příprava náčiní.

03:10
Začínáte s vysbíráváním jednotlivých sálů. Vezmete PVC pytel a sbíráte položené nápoje. Zde se jedná zejména o rozházený popcorn (kukuřici), různé čokoládové tyčinky a želé medvídky. Můžete také na sálech najít noviny, knížky, nože, hodinky, šperky, peníze, bundy, mobily, fotoaparáty, čepice, dámské kalhotky, společenské hry, použité prezervativy, doklady, míč, použité dětské pleny, rádio, propisky, deštníky, sešity, dětské hračky, vložky?atd. Vše se samozřejmě vrací i když v praxi Čechů a Slováků to bývá jinak.
Pokud je nepořádek malý stačí košťátko s lopatkou při větším nepořádku je nutno vzít bloover (fukar) a od zadní řády vyfoukat všechen nepořádek dolu. (Bloover je elektrické zařízení, nasává vzduch a trubicí, kterou držíte v ruce fouká vzduch ven, což se používá na ?posunování? odpadu. V Čechách se používá např. na foukání listí). Jsou dva druhy sálů – rovné nebo schody. Schody se hůř foukají, u rovných je nevýhoda pokud vám někdo rozlije colu, tak steče až dolu. Uklizený odpad se nasype do košů na sálech.

05:00
Po té vyvážíte naplněné koše ven do velkého kontejneru. Někde se používá komparátor (lis), ten odpad v kontejneru ještě stlačí (aby se ho tam vešlo více). Do prázdného koše vložíme čistý PVC pytel. Jeden až dva koše jsou na každém sálu a jeden až dva před sálem (kromě ostatních v celém komplexu kina).

06:15
Navlíknete si rukavice, vezmete flašku s mechanickým rozprašovačem, role papíru a jdete uklidit WC. Začíná se od zrcadel, lehce rozprášíte a nablýskáte, tak aby nebyly žádné čmouhy. To samé vodovodní baterie, prostor kolem umyvadel a decentně umyvadla. Dále záchodové mísy hlavně ?kritická? místa. Také stěny záchodu, které jsou většinou tvořeny dřevotřískovými deskami. A dle potřeby na dámských záchodech vyměnit malé koše na vložky.

07:30
Místo, kde se vydává popcorn (kukuřice), pití a sladkosti se nazývá bar nebo anglicky consesinns (koncejšn). Zde je nutné uklidit rozházený popcorn (kukuřici), odstranit zaschlé loužičky od sladkého pití a mastnoty. K tomu slouží mechanický rozprašovač a role papíru. Jako nejméně vděčné je příprava (čištění) stroje na kukuřici. Na větších kinech se musí také vynést gumové rohože na zemi, které přímo ?plavou? v mastnotě.

08:30
Následuje luxování koberců. I když koberce na kině jsou rozsáhlé jde vcelku o odpočinkovou činnost (pokud lux správně funguje). Nejčastějšími příčinami poruch jsou rotační kartáče, kde vypadla tažná guma, opotřebované uhlíky v motoru, což se projevuje jiskřením a výrazným snížením výkonu, nebo dost pochroumané vidlice od toho jak se člověk snaží udělat co největší kus na jednu zásuvku a násilně to ze zásuvky vylomí. Kino by mělo dát podmínky k tomu aby byl dostatek nářadí, čistících prostředků a funkčních strojů. Ovšem praxe je naprosto jiná, je lepší se spoléhat sám na sebe.

09:15
Další je umývání podlahy a to zejména místa vstupní haly do kina. A také sálů, které se z velmi sladkého pití značně lepí. K tomu slouží mop (koště s třásněmi) a bucket (?bakit? – jezdící kyblík). Před umýváním plochy je dobré si jí řádně zamést od popcornu a papírů. Vyměňujte si často vodu, protože pokud vytřete v prvním sálu několik litrů sladké limonády, tak další sály budou ještě horší než na začátku a Vy si přiděláte zbytečně několik hodin práce navíc. Veškeré náčiní je v úklidových místnostech (jenitors room ? ?dženitors róm? taky nazývané počeštěle ?dženitorky?), kterých je v celém kině několik. Ředění odmašťovacích prostředků ? přiměřené dle množství mastnoty. S čisticími prostředky nějak zvlášť nešetřete, nečeká Vás pochvala od šéfa kina, ale otázky jestli je používáte nebo jestli zadanou práci vůbec děláte.

09:30
Poslední práce je čištění vstupních skleněných dveří kina, na kterém jsou vidět otisky rukou a šmouhy nečistot, které jdou vidět hlavně proti slunci. K tomu slouží opět mechanický rozprašovač s papírem. Do rozprašovače se lije modrý přípravek nebezpečně připomínající náš iron. V zásadě můžete přijít s dvěmi verzemi ředěná a neředěná. Ředěná verze se používá tak jak je, druhá se ředí s vodou až 1:20 (ve prospěch vody tj. jeden dílek ironu a 20 dílků vody). Je dobré jednou za čas taky očistit okopané zdi a naleštit vstupní dveře do sálů.

09:45
Pokud je potřeba aby hlavní vstupní podlaha dosahovala oslnivého lesku, je nutno použít ?bafarku?. Jedná se o stroj na elektriku, který má na spodu velký leštící kotouč. Tento stroj vyžaduje trochu zručnosti při ovládání, kterou rychle získáte.

10:00
Uklidíte stroje a nářadí, zakódujete a můžete jít domu. Možná, že se potkáte s lidmi kteří pracují na barech. Pozdravte je a můžete domu.

Jednou za čtvrt roku, dle návštěvnosti je nutné stripovat a waxovat (viz. Práce na supermarketech) hlavní vstupní halu. Oproti supermarketům na kině není tolik strojů a je nutné práci udělat zároveň ještě z úklidem.
Na kině se jednou týdně či jedenkrát za 14 dní provádějí kontroly, probíhá to tak, že je firmou vybrán určitý Čech nebo Slovák, který objíždí kina ve vybrané oblasti. Se šéfem kina prochází jednotlivé části a výsledek zapisuje do formuláře. O výsledku Vás telefonicky informuje a upozorní na chyby, které je potřeba zlepšit.
Popcorn a pití na baru je většinou zdarma, někde se toleruje i pokud si natočíte láhev a vezmete si ji sebou, pokud to samozřejmě nebudete odvážet po kanystrech.
V kině jsou z důvodu bezpečnosti nainstalovány kamery, které nehlídají nejenom vetřelce, ale i zaměstnance.
Rychlost při úklidu získáte zejména lepším systémem práce. To znamená, že se nevracíte zvlášť pro lopatku, zvlášť pro koště, zvlášť pro bloover , pokud jdete dělat sály. Jistě si zakrátko vytvoříte systém, který na první pohled bude vypadat zvláštní (např. vezmete roly PVC pytlíků a položíte si ho u předposledního sálu, protože víte, že se za 2 hodiny budete vracet od záchodů a budete je potřebovat), ale při kterém ušetříte až polovinu času.