Příprava na cestu

Příprava na cestu

Cesta do USA i na delší dobu by se vzhledem k množství zavazadel nijak neměla přehánět. Věcí si vezměte tolik, jako by jste jeli na 14 denní dovolenou. Je asi zbytečné říkat, že mít sebou na dovolenou do USA montérky, je při imigrační kontrole na zdůvodnění dost velký oříšek, který končí návratem domů. Také se nevyhnete problémům když si na vaší týdenní ?dovolené? vezmete v srpnu do Chicaga teplou zimní bundu.

1/ Oblečení
usa-us-embassy-prague-ambasada-praha
Nebudu zde uvádět kolik budete potřebovat spodního prádla nebo ponožek, to nechám na zvyku každého z Vás, ale jak opakuji mělo by to být takové množství jako by jste jeli na 14 dní na dovolenou. Zbytečně sebou netahejte hlouposti, na každém místě jsou hypermarkety, kde je možné za podobné ceny jako v Čechách nebo na Slovensku oblečení koupit.

2/ Jídlo
Dovoz jídla do USA je omezen všemožnými nařízeními, v kterých se špatně orientují i samotní úředníci v cestovkách. Od všech uslyšíte pouze nejednoznačné odpovědi. Jídlo si můžete samozřejmě vzít, ale mělo by být zabalené a hygienicky nezávadné.
usa-us-embassy-prague-ambasada-praha
Tak, aby jste neměli při imigrační kontrole problémy se ?závadně nezabaleným jablkem?, doporučuji před průchodem imigrační vše vyhodit.
Samozřejmě, že předtím můžete v letadle vše bez problému konzumovat. Důrazně varuji před odsypaným cukrem v pytlíku nebo i dobře označeným kypřicím práškem do pečiva, to vše by mohlo být považováno za drogy v horším případě za biologickou zbraň, je to nejlepší cesta jak na sebe ?blbě? upozornit. Pokud budete už chtít dovést do USA nějaký ten dárek v podobě pevném či kapalném, rozhodně si ho uložte do zavazadla s kterým neprocházíte přes imigrační, tzn. né do příručního. Do USA nevozte uzeniny nebo netrvanlivé potraviny.

3/ Hygienické potřeby
usa-us-embassy-prague-ambasada-praha
Jedná se o kartáček na zuby, zubní pastu, holení, krémy , vody, pro ženy vložky. USA je vyspělá země, proto není potřeba kupovat rodinné balení zubní pasty a třílitrové balení vody po holení, v případě že zapomenete, lze za stejné ceny vše dokoupit v místních obchodech. U elektrického holicího strojku si zjistěte aby bez problémů zvládal jiné druhy elektrické sítě tj. 115 voltů a 60 hertz (u nás 230 voltů 50 hertz). Redukce na americké vidlice lze již koupit i u nás nebo v USA, kde stojí cca 10 dolarů a lze je koupit např. v supermarketech Wallmart, K ? Mart, atd.

4/ Doklady
Rozhodně budete potřebovat platný cestovní pas a platné vízum (MZV ČR doposud umožňuje našim občanům vlastnictví dvou cestovních pasů, což znamená, že i do USA můžete cestovat s dvěma doklady. První, platný cestovní pas a druhý, propadlý s platným vízem. Americká imigrační služba na to však kouká dosti ?divně?). Dále bych doporučil řidičský průkaz, mezinárodní řídičský průkaz a občanský průkaz. Možná se budete divit na co budete potřebovat v USA náš řidičák a občanku (která je ? co je mě známo ? přímo zakázaná vozit do zahraničí). Tyto doklady vám výborně poslouží až si budete chtít vystavit tzv. americkou občanku ? ID Card (o dokladech v jiné kapitole), Američané totiž důvěřují pouze dokladům s fotkou a zatavené ve folii. Jako další důležitou věc kterou před odletem doporučuji, je otevřít si e-mailovou schránku na internetu. Prokáže Vám neocenitelnou službu v případě rychlé a levné komunikace mezi rodinou a přáteli.
usa-us-embassy-prague-ambasada-praha
Můžete použít portály které nabízejí schránky zdarma jako například centrum.cz, seznam.cz, atlas.cz, volny.cz atd. Schránku lze využít také k svojí výrazně větší bezpečnosti. Vyscanujte (přeneste do digitalizované formy) všechny doklady zejména cestovní pas a vízum. A zašlete si to sami sobě (ano to jde) na e-mailovou schránku. V případě scanování vám můžou pomoci např. v internetových kavárnách. Toto malé opatření Vám velmi výrazně zjednoduší situaci, pokud by jste se uprostřed Ameriky objevili bez věcí, bez dokladů a bez peněz (což není ani tak naprosto výjimečná situace) a potřebovali pomoc, vše můžete ukázat a prokázat totožnost kdekoliv kde budou mít internet. Tou samou metodou si uložte telefony na Vaše přátelé, rodinu, pojišťovny a číslo nahlášení Vaší ztracené kreditní karty. Nechte uvolnit Vaše účty pro jiné důvěryhodné osoby, aby Vám v případě problémů mohli z Vašeho účtu zaslat peníze do USA, popřípadě za Vás platili nájem za byt, půjčku či telefon.

5/ Elektrické spotřebiče a mobily
usa-us-embassy-prague-ambasada-praha
Elektrické spotřebiče jak už jsem řekl používají síť 115 voltů a 60 hertz (a také jiný tvar zásuvky), proto je nutné překontrolovat, zda je Váš přístroj připraven jí používat. Baterky např. do walkmana jsou v USA stejné jako u nás, není proto nutné se předzásobovat. Mobilní telefony v případě použití roamingu (telefonování v zahraničí ? tj. mimo svojí domácí síť) je nutné mít aktivované u operátora, také si prověřte zda Váš mobil pracuje na 1900 Mhz. (o mobilech v jiné kapitole)

6/Léky
usa-us-embassy-prague-ambasada-praha
Všechny léky, které používáte si určitě vezměte sebou, pokud je pro Vás nějaký lék životně důležitý, můžete si ho samozřejmě sebou vzít i do letadla. V případě předpokládaného delšího pobytu v USA si zjistěte jeho alternativní náhradu. Jako např. český Paralen můžete nahradit americkým Panadolem, oba léky obsahují stejnou složku Paracetamol. Je však vhodné mít do angličtiny přeloženou zprávu od lékaře, neboť všechny léky do států dovážené považují úřady za drogy.

7/Hudební nástroje??.
usa-us-embassy-prague-ambasada-praha
Hudební nástroje, malířská plátna, unikátní sbírky kamenů, miláčka v podobě psa, kočičky nebo papouška … – nebrat! V případě problémů by Vám už tak komplikovali situaci.